گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > خیر مقدم ویژه عراقی ها به سفیر


  چاپ        ارسال به دوست

خیر مقدم عراقی ها به سفیر جدید ایران در عراق
خیر مقدم ویژه عراقی ها به سفیر

خیر مقدم ویژه عراقی ها به سفیر

دسته دسته و گروه گروه آمدند و به ایرج مسجدی تبریک گفتند و  آرزوی موفقیت در طول دوره ماموریت برای وی کردند، درحالی که از همه طیف ها و صنف ها در میان جمعی که وارد سفارت ایران در بغداد می شد، حضور داشت. 
شخصیت های کهنه کاری مانند خضیر الخزاعی که از رهبران حزب الدعوه است و زمانی نه چندان دور معاون و جانشین رئیس جمهور سابق جلال طالبانی بود، امروز در میان جمع بود.
باقر جبر الزبیدی از رهبران مجلس اعلا و وزیر سابق حمل و نقل عراق نیز به فاصله اندکی از حسین الشهرستانی وزیر سابق علوم عراق وارد سفارت شد و انتصاب ایرج مسجدی به عنوان سفیر ایران در عراق را به وی تبریک گفت و هر کدام نیز برای لحظاتی در جمع سخن گفتند. 
از عمق روابطی گفتند که ریشه در تاریخ دو کشور و مبارزات ملت های ایران و عراق علیه دیکتاتورها دارد و از حمایت های بی دریغ ایران از ملت عراق در دوران مبارزه با رژیم بعثی روایت کردند و ایستادن کشورمان را در کنار عراقی ها در جنگ علیه تروریسم و نیز حمایت از عراق طی سه سال اخیر در نبرد علیه داعش را ستودند. 
علمای دین و روسای عشایر از شیعه و سنی هم آمدند، 'عامر حمید العزاوی' شیخ برجسته منطقه سنی نشین اعظمیه بغداد و روحانیون دارالافتاء اهل سنت به رهبری شیخ 'عامر البیاتی' سخنگوی دار الافتاء ونیز هیاتی از جماعت علمای اهل سنت و هیاتی از اوقاف اهل سنت، صبح پنجشنبه برای خیر مقدم و خوش آمدگویی به سفارت آمدند و خالد الملا روحانی برجسته اهل سنت و رئیس جماعت علمای اهل سنت به همراه گروهی دیگر از علمای سنی بعد از ظهر آمد.
از طیف های مختلف قومی هم بودند، بطوری که نمایندگان کرد با لباس کردی و عشایر سنی و شیعه با دشداشه و شنل عربی آمدند و از ترکمن های عراق نیز شخصیت های شناخته شده با حضور در سفارت به مسجدی تبریک گفتند. 
از نمایندگان پارلمان هم خیلی ها بودند، بطوری که جاسم محمد (العسکری) ، عبدالحسین علی الزیرجاوی و همچنین عباس البیاتی و خانم حنان الفتلاوی را در ازدحام جمعیت دیدیم. 
همچنین نمایندگانی از جمعیت های آشوری و نیز انجمن زنان و کانون وکلا هم در سفارت حضور یافتند و استاندار بغداد نیز به همراه جمعی از اعضای شورای استان در محل سفارت حاضر شد.
جمع تحلیلگران برجسته سیاسی عراقی نیز در این مراسم قابل توجه بود؛ خالدالسرای ، هاشم الکندی و برخی دیگر که شاخص تر بودند، به سراغ سفیر جدید ایران رفتند و شروع بکارش در عراق را تبریک گفتند و دست آخر هم یک عکس یادگاری. 
از برخورد بیشتر چهره های سرشناس حاضر در این جمع با ایرج مسجدی سفیر جدید ایران در عراق می شد دریافت که سابقه ارتباط  طولانی و دوستانه با هم دارند. 
از یکی از حضار در خصوص استقبال طیف های مختلف عراقی از سفیر ایران در بغداد سوال کردیم و وی ما را به اظهارات 'عامر حمید العزاوی' شیخ برجسته منطقه سنی نشین اعظمیه بغداد ارجاع داد که هنگام تبریک به سفیر ایران طی سخنانی درجمع گفت 'برغم تلاش ها برای مخدوش کردن مناسبات بین دو ملت مسلمان ایران و عراق، اما استقبال گسترده عراقی ها از سفیر جدید ایران، ثابت می کند که روابط بین دو کشور عمیق تر ازاین حرف هاست.
برخی دیگر از حاضران نیز در سخنانی، به این موضوع اشاره کردند که جمهوری اسلامی ایران به کشور عراق نه فقط به عنوان یک همسایه که به منزله دوستی قابل اعتماد برای همه طیف های عراق می نگرد و هیچگاه درارتباط با عراق مانند بسیاری از کشورها از دریچه تنگ فرقه ای نگاه نکرده است و عراقی ها نیز متقابلا، از هر فرصتی برای ابراز علاقه به این روابط استفاده می کنند که نمونه آن را می توان درمراسم 22 بهمن شاهد بود که هر ساله برگزار می شود.
درمقابل سفیر ایران نیز بارها در سخنانی خطاب به دسته های مختلفی که برای خیر مقدم به دیدن وی آمدند، تاکید کرد: ایران همواره در کنار شماست. 
وی ملت عراق را ملتی شریف و بزرگوار و عراق را سرزمینی مقدس توصیف کرد که از سرمایه مادی و معنوی فوق العادی برخوردار است و آرزو کرد که این کشور به سرعت از وضعیت امنیتی موجود، با پیروزی خارج شود و جهان شاهد پیشرفت و توسعه این کشور باشد. 
ایرج مسجدی هنگام ورود به عراق در اظهاراتی کوتاه گفته بود که خواست ایران ، عراقی مقتدر ، امن و پیشرفته است. 
مسجدی سه شنبه هفته گذشته وارد بغداد شد، روز چهارشنبه رونوشت استوارنامه اش را در دیداری صمیمی تسلیم ابراهیم الجعفری کرد و روز یکشنبه هم ابتدا به دیدار فواد معصوم رفت تا استوارنامه اش را تقدیم رئیس جمهور عراق کند، دیداری گرم که نشان از دوستی سی و چند ساله میان این دو داشت.
ایرج مسجدی در همین روز به دیدار سلیم الجبوری هم رفت که رئیس پارلمان عراق دراین دیدار تاکید کرد که مسجدی با ارتباطات و اعتمادی که در میان رهبران عراق دارد، قطعا درگسترش هرچه بیشتر روابط تهران – بغداد موفق خواهد شد. 
وی شامگاه همان روز در کاخ نخست وزیری عراق با حیدرالعبادی نیز دیدار کرد.


١٨:٤١ - 1396/02/09    /    شماره : ٤٥٢٢٨٩    /    تعداد نمایش : ٣٧١خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران